تبلیغات
مهندسی متالورژی - بازیافت مس از قراضه
 
مهندسی متالورژی
All the best for you
 
 
پنجشنبه 11 آذر 1389 :: نویسنده : محمد مسگران
مس یکی از منابعی است که بیشترین قابلیت استفاده مجدد را داراست. در واقع مس و آلیاژهای آن هزاران سال توسط بشر بازیافت می شده است. در ابتدا، بشر آموخت که اشیاء مسی را می توان ذوب و مجدداً قالب گیری نمود. در طول زمان جنگ، سلاح جنگی از بازیافت اشیاء زینتی و وسایل خانگی ساخته می شد. پس از اتمام جنگ ساختن سایر محصولات مسی دوباره از سر گرفته می شد.
از قرن هجدهم، آمریکایی ها محصولات مسی و آلیاژهای آن را از طریق بازیافت مس می ساختند. زیرا در آن زمان انگلیسی ها اختیار تمام معادن مس را داشتند. به این صورت که مواد اولیه برای پردازش به انگلستان فرستاده می شد. از آن زمان تا کنون بازیافت مس به صورت یک منبع اصلی مس در آمریکا باقی مانده است و بیش از نیمی از محصولات ساخته شده و به فروش رفته سالانه مس را تشکیل می دهد.


قراضه های مسی حاصل از زیورآلات قدیمی
قراضه مس


دلایل بازیافت مس:
1- قیمت: بازیافت مس ارزانتر از معدنکاری و استخراج منابع جدید مس می باشد. مس بازیافتی ارزشی تا 90% بهای مس اصلی را داراست. و در واقع عمل بازیافت به پایین نگهداشتن قیمت تولیدات مسی کمک می کند.
2- منابع محدود: تا امروز، تنها 12 تا 13% از تمام ذخیره های شناخته شده معدنی، استخراج شده است. با این حال باید به فکر نگهداری از منابع معدنی باقی مانده بود و بهترین راه، بازیافت مواد معدنی است.
3- صرفه جویی در مصرف انرژی: بازیافت یک تن مس مصرف شده، 15% از انرژی لازمه برای معدنکاری و استخراج همان میزان مس را طلب می کند. بنابراین بازیافت مواد راهی است برای حفظ و صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی و کاهش انتشار دی اکسید کربن در هوا.
4- صرفه جویی در هزینه حفر گودال های نگهداری زباله: باطله حاصل از صنایع و مواد دور ریختنی خانه ها معمولاً به صورت زباله در گودال هایی مربوط به این کار نگهداری می شود. این گودال های به سرعت پر می شوند و هزینه حفر این گودال ها بالا می باشد. از طرفی مرتب کردن باطله ها و مواد دور ریختنی خانه ها نیز هزینه بسیار بالایی را در بردارد. بنابراین با بازیافت مواد، می توان از پیش آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.
5- محیط زیست: درطی استخراج و تصفیه فلزات گازها و گرد و غبارهایی در هوا منتشر می شود. اما در بازیافت فلزات هیچ آلودگی منتشر نمی شود، بنابراین عمل بازیافت مواد به سلامتی محیط زیست نیز کمک می نماید.
بازیابی مس از قراضه:
قراضه برگشتی یک منبع مهم مس به حساب می آید که اهمیت روزافزونی دارد. در حال حاضر حدود 80% قراضه های برگشتی را قراضه های آلیاژی تشکیل می دهند. اغلب اینها معمولا ذوب شده و بی آنکه پالایش شوند به شکل آلیاژ ریخته می شوند. مس قراضه غیرآلیاژی ذوب و پالایش می شود تا مس ویژه کارهای مکانیکی یا الکتریکی بدست آید. فرآیندهای به کار رفته بستگی به عیار مواد برگشتی و محصول دلخواه دارد.
واحدهای اصلی برای ذوب قراضه کم عیار، کوره های دمشی کوچک و کنورترهای پیرس-اسمیت اند.
مس از دو منبع اصلی بدست مصرف کننده می رسد. یکی از طریق کانه مس و دیگری از طریق قراضه مس و آلیاژهای آن. طبق آمار بدست آمده حدود 1.3 مس مصرفی را می توان از قراضه مس تهیه نمود. در واقع بازیابی مس از اشیای مصرف شده (قراضه کهنه) و تلفات تولید (قراضه نو) برای تمام صنایع اهمیت زیادی دارد. حدود 5-10% مس جهان از پالایش دوباره مس قراضه تامین می شود و 25-30% دیگر (مس حاصل از قراضه) از بازیابی مستقیم مس، به ویژه آلیاژها بدست می آید. 30-40% تمام مس تولید شده از قراضه، از قراضه کهنه (اشیای به کار رفته مسی) و 60-70% آن از قراضه نو یا تلفات تولید حاصل می شود.


نمودار مراحل بازیافت مس از قراضه

گردش قراضه مسی:
امروزه فرآیند تغییر شکل قراضه مسی (غیرآلیاژی) به محصولات جدید مسی شامل خریداری قراضه مس از شبکه های مربوط به دلالان و معامله گران قراضه می باشد. که این قراضه مسی به دو صورت عرضه می شود:
1- قراضه های تشکیل یافته از مس تمیز، غیرآلیاژی و بدون روکش که به شکل گیره های کاغذ، سوزن های منگنه، میله های اتوبوس، قطعات جابجاگرها (آلات تغییر دهنده جهت برق)، لوله ها و تیوب های تمیز.
2- قراضه های مسی با خصوصیات قبل، منتها گاه شامل بخش های روکشدار یا تا حدی اکسید شده نظیر سیم های مسی روکشدار یا اکسید شده.
وقتی قراضه های مسی برای بازیافت آماده می شوند، بازبین شده و در صورت لزوم آنالیزهای شیمیایی بر روی آن ها صورت می گیرد . قراضه های نرم و وارفته تا زمانی که به آنها نیاز باشد نگهداری می شوند.
قراضه های مس مستقیماً ذوب می شوند و گاه در هنگام ذوب درجه خلوصشان بالا برده می شود. سپس مس ذوب شده احیاء می گردد و به اشکال حد واسط نظیر بیلت ها، کیک ها و شمش های مسی قالب گیری می شود تا در مراحل بعدی کارهای بیشتری روی آن صورت گیرد.
قراضه معمولاً شامل مواد فاسد شده یا تحلیل رفته الکتریکی می باشد که در طی عملیات بازیابی درجه خلوص آن بالا می رود و در قالب های آند ریخته می شود. در واقع آندها مواد نارسی هستند که در عملیات کاتدسازی به کار می روند. ابتدا آندها آبکاری می شوند، به این صورت که مواد فاسد شده الکتریکی در حمامی از اسید سولفوریک حل شده و سپس خارج از محلول، بر روی یک صفحه فولادی آبکاری می شوند. ورقه های نازک مس پالایش شده به طرف صفحات ضد زنگ کشیده شده و در سلول های الکترولیتی دیگری ما بین صفحات آندی قرار می گیرند. طی عمل آبکاری، آندهای مسی با درجه خلوص 99.98% بدست می آید که برای ساختن ورقه های کاتدی مس با درجه خلوص بالا به کار می رود.
آلیاژهای مس نیز قابل بازیافت می باشند. قراضه های آلیاژی ابتدا جدا و تمیز شده و سپس عناصر تشکیل دهنده آلیاژ و میزان ناخالصی ها تعیین می گردد. قراضه های بازیافتی با ترکیب مشخص، با یکدیگر ذوب می گردند. گاه نیز به آنها مواد خام اضافه می گردد تا آلیاژی با ترکیب دلخواه بدست آید.


قراضه حاصل از کابل های مسی


تصویری از قراضه مس

از لحاظ مقدار مس و میزان عناصر آلیاژی 4 نوع قراضه مس وجود دارد:
1) قراضه ای که از نوع کاتدی است و فقط باید ذوب و ریخته گری شود. این قراضه اکثراً از تلفات تولید به دست می آید (برای مثال میله های نامرغوب یا خراب، سیم لخت، قالبها). این وسایل مستقیماً ذوب می شوند تا مس چقرمه یا آلیاژی تولید شود.
2) قراضه نو یا کهنه که عمدتاً مس خالصی است که به سایر فلزات آلوده شده است، مانند فلزاتی که آب فلزکاری و یا جوشکاری شده اند. این قراضه در کوره آند (دوار یا بوته ای) ذوب می شود. در این کوره ها مقدار زیادی از ناخالصی ها (Al,Fe,Zn,Si,Sn) به وسیله اکسایش با هوا جدا می شوند. فلز سپس به شکل آند ریخته می شود. ممکن است محصول به شکل مس حاصل از پالایش گرمایی برای آلیاژسازی نیز به فروش برسد.
3) قراضه های آلیاژی. این قسمت بیشترین سهم را در صنعت بازیابی قراضه دارد و شامل برنج، برنز و آلیاژ مس – نیکل است و از قراضه های نو یا کهنه تشکیل می شود. پالایش این آلیاژها و تولید مس خالص هیچ امتیازی به همراه ندارد. بنابراین این آلیاژها در کوره های دوار، بوته ای یا القایی ذوب و به صورت آلیاژ ریخته می شود. برای حذف آلومینیم، سیلیسیم و آهن به صورت سرباره آنها را با هوا اکسید می کنند. اما مقدار اکسایش باید دقیقاً کنترل شود زیرا عناصر آلیاژی مطلوب (Zn در برنج و Sn در برنز) نیز تمایل به اکسایش دارند. آلیاژ جدید که با افزودن فلزات خالص یا قراضه به شکل استاندارد درمی آید در قالبهای افقی روباز به صورت شمش ریخته می شود تا درقطعه ریزی به کار برده شود، یا از طریق ریخته گری پیوسته عمودی یا با سرد کردن مستقیم به شکل تختال یا شمشال مناسب برای نورد یا اکستروژن در آید.
4) قراضه کم عیار با ترکیب شیمیایی متغیر (Cu 12-95%) این ماده در کوره های بوته ای یا دمشی ذوب می شود و سپس بر روی آن عملیات پالایش گرمایی و الکترولیتی انجام می شود.


قراضه مس آماده جهت فروش


قراضه مس در مراحل بازبین برای جدا کردن قسمت های زائد

ذوب و پالایش قراضه مس کم عیار:
بازیابی مس از مواد قراضه کم عیار حدود 2-1% کل مس تولیدی را تامین می کند. واحد اصلی ذوب قراضه کم عیار کوره دمشی مخصوص قراضه است. در این کوره، قراضه خوب مخلوط می شود تا مقدار متوسط مس در آن به اندازه متوسط مس در کانی پرعیارشده، یعنی به حدود 30% برسد. در حدود 120-80 Kg/ton کک به کوره افزوده می شود، سیلیس و آهن نیز به کوره می افزایند تا سرباره فایالیتی با نقطه ذوب پایین بدست آید. مواد آلی قراضه را قبل از ذوب مس در کوره دمشی می سوزانند، تا از گرفتگی دودکش و پرشدن سیستم جمع آوری گرد و غبار جلوگیری شود.
محصول کوره دمشی مس مذاب سیاه با مس85-70%، آهن 5-2% و سایر ناخالصی های موجود در قراضه است. توان تولید کوره های دمشی ذوب قراضه در حدود 20-10 تن مس سیاه بر متر مربع سطح بوته در روز است. توان تولید این کوره ها بسیار متغیر و وابسته به تغییرات ترکیب قراضه، شکل و اندازه آن است. مس موجود در سرباره کوره مخصوص قراضه بسیار زیاد است که این ناشی از شرایط اکسنده کوره است.
کوره دمشی مخصوص قراضه به نحوی کار می کند که مقدار قابل توجهی از فلزات ناخواسته باقی می ماند. مقدار کک و ترکیب سرباره طوری تنظیم می شود که این عمل ممکن شود. بنابراین اگر چه مقدار بیشتری مس از سرباره احیاء می شود، مقدار بیشتری آهن به صورت فلز در محصول کوره دمشی باقی می ماند. حد اشباع آهن در مس 1200 درجه سانتی گراد حدود 5 درصد وزنی است. بنابراین، آهن افزون بر این حد جامد می ماند و باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود. استفاده از 100 Kg کک بر تن قراضه موازنه مناسب بین اتلاف مس در سرباره و مقدار آهن احیاء شده را بوجود می آورد.
مس سیاه حاصل از کوره بلند معمولاً بوسیله اکسایش با هوا در کنورترهای کوچک پیرس-اسمیت پالایش می شود. بیشتر Al,Zn,Fe,Ni,Sn اکسید می شود تا محصول نهایی که مس با عیار 97-96% است، بدست آید. اکسایش این ناخالصیها گرمای زیادی تولید می کند و در بعضی موارد روش خودسوز است، اما هنگام ذوب مقدار زیادی قراضه پرعیار در کنورتر، سوخت به کار برده می شود تا دمای لازم 1200-1150 درجه سانتی گراد تامین شود. اغلب مقدار زیادی قراضه حاوی قلع (برنز) به کنورتر افزوده می شود تا بتوان قلع را به شکل اکسید در سیستم جمع آوری کرد غبار بازیابی کرد.


نمودار جریان بازیابی مس از قراضه کم عیار

جالب ترین پیشرفت اخیر در زمینه تبدیل مس سیاه، استفاده از کنورترهای هوبوکن یا سیفونی است. اگر چه خروج گاز SO2 در هنگام استخراج مس از قراضه مشکل آفرین نیست، اما حدود 0.3 تن اکسید بر تن مس سیاه ایجاد می شود، عمدتا اکسیدهای قلع وروی به طوریکه جمع آوری گاز عامل مهمی به حساب می آید. کنورتر سیفونی برای این عمل مناسب به نظرمی رسد.
در صورت داشتن قراضه پرعیار با بیش از 80% مس، عمل کوره دمشی و کنورتر را می توان ادغام کرد و آن را در یک کوره بوته ای یا دوار انجام داد. در این مورد اکسایش با شعله اکسید کننده یا تزریق هوا به وسیله لوله های دمش یا زنبورک انجام می گیرد. کنورترهای دوار دمش از بالا نیزگاه و بیگاه برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند.
مس حاصل از ذوب قراضه و تبدیل معمولاً در کوره آندی مورد عملیات اکسایش نهایی قرار می گیرد و در پی آن پل کردن انجام می شود و سپس مس برای پالایش الکترولیتی به شکل آند ریخته می شود.
مصرف قراضه های بازیافتی:
تنها اشکال عمده استفاده از مس بازیافتی این است که ممکن است شامل باقی مانده ناخالصی هایی باشد که به صورت منفی بر روی خصوصیات آن اثر می گذارد. بیشتر درخواست های مربوط به قراضه مسی شامل سیم های مسی با قابلیت رسانایی بالا می باشد.
محصولات قالب ریزی شده و کارخانه های ذوب فلز به صورت سنتی جزء بزرگترین مصرف کنندگان مس و برنز به کار رفته در رادیاتورهای وسایل نقلیه می باشند. بدین طریق می توان به مقادیر زیاد مس، روی، قلع و سرب دست یافت و در نتیجه به راحتی می تواند حدود 100000 تن قالب آلیاژ برنز قرمز و نیمه قرمز تولید کرد. در حدود نیمی از مواد قالب ریزی شده، برای شیرهای لوله کشی خانه ها و اثاثیه منزل در آمریکا به کار می روند. اما در اروپا برنز زرد (آلیاژ روی – مس) در ساخت محصولات مربوط به لوله کشی به کار می رود.
در سال 1996، آمریکا بیشترین مس بازیافتی و آلیاژهای بازیافتی آن را به خود اختصاص می داده است که این میزان از ذوب دوباره مواد برنجی و سیم های برق در کارخانه های ذوب و قالب ریزی حاصل می شوند. از 1092600 تن قراضه که مستقیماً از ذوب دوباره بدست آمده بود، حدود 22% به شکل شمش ها و آلیاژهای مسی در آمده و 70% آن توسط سایر صنایع نظیر کارخانه های تولید کننده سیم برق مورد استفاده قرار گرفته است. مصرف قراضه های مسی برای تولید آلیاژها در طول 20-30 سال اخیر، 50% رشد داشته است.مصرف قراضه مس، در طی سال های 1996-1976 بین 44 تا 54.7% از مصرف کل مس آمریکا را به خود اختصاص می داده است.

بدین گونه قراضه مس 44.8% از مصرف کلی مس را تامین می کند. بزرگترین دسته قراضه های مصرفی، قراضه های نو هستند که مستقیماً برای ذوب فرستاده می شوند. مقدار بازیافت از قراضه های قدیمی و کهنه با توجه به نوسان قیمت های مس و سایر مسائل تجاری تغییر پیدا می کند. درصد بازیافت قراضه های قدیمی، وقتی قیمت ها پایین است، کاهش می یابد. قراضه های قدیمی شامل کابل های الکتریکی دور ریختنی، رادیاتورهای خودروهای اوراق، دستگاههای تهویه هوا و تولیدات بی شمار دیگری از این قبیل می باشند.
درحقیقت همه محصولات ساخته شده از مس قابل بازیافتند. صنعت از مس بازیافتی به عنوان یک منشا عمده و اصلی از مواد خام استفاده می کند. مس بازیافتی قابلیت ذوب دوباره را دارد بدون اینکه هیچ گونه فرایندهای اضافی بر روی آن صورت بگیرد. در نتیجه مس می تواند به عنوان یک ماده تجدید شدنی بارها و بارها بازیافت شود، بدون اینکه خواص شیمیایی و فیزیکی آن تغییر کند.
بازیافت مس از طرفی وابسته است به چگونگی عملکرد سیستم گردآوری قراضه، فاکتورهای اقتصادی و تکنولوژی طراحی محصولات و از طرف دیگر به میزان حمایت جوامع و دولت ها در این زمینه.
بازیافت مس یکی از فعالیت های اقتصادی مهم و سودآور می باشد که روشی برای ذخیره و انرژی و کاهش فعالیت های اضافی در زمینه تولید محصولات ساخته شده از مواد خام اولیه.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 18 مهر 1397 11:40 ب.ظ

Whoa many of good material!
levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra levitra generic levitra 20 mg vardenafil buy levitra 20 mg vardenafil 20mg levitra without a doctor prescription buy levitra generic cheap 20mg levitra
جمعه 6 مهر 1397 06:20 ب.ظ

Many thanks. Excellent information!
acheter du cialis a geneve cialis uk next day cialis 5 mg effetti collateral recommended site cialis kanada cialis without a doctor's prescription generic cialis click here to buy cialis cialis bula cialis from canada cialis 200 dollar savings card
شنبه 31 شهریور 1397 01:42 ب.ظ

Thanks a lot, I appreciate it.
good canadian online pharmacies online pharmacies mexico canada vagra canadian pharmacy world canada pharmacies account canadian pharmaceuticals companies canadian pharmacy meds canadian pharmaceuticals nafta canadian prescriptions online canada medication
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:51 ب.ظ

Seriously a good deal of beneficial information!
cialis en mexico precio precios cialis peru wow look it cialis mexico cialis 5 mg funziona generic cialis review uk we like it cialis soft gel we like it cialis soft gel cialis generic generic cialis pro cialis side effects dangers
جمعه 23 شهریور 1397 05:32 ب.ظ

Terrific data. Kudos!
cuanto cuesta cialis yaho generic cialis soft gels where cheapest cialis cialis super acti rezeptfrei cialis apotheke cialis cuantos mg hay only best offers 100mg cialis cost of cialis cvs purchase once a day cialis cialis online holland
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:19 ق.ظ

Cheers. Loads of info.

purchase once a day cialis we recommend cialis info cialis for sale south africa cialis prezzo al pubblico try it no rx cialis ou trouver cialis sur le net cialis manufacturer coupon cialis price thailand buying brand cialis online rezeptfrei cialis apotheke
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:35 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of data!

online drug store canadian online pharmacies rated canada medication buy viagra 25mg trust pharmacy canada reviews canadian medications trust pharmacy canadian is trust pharmacy in canada legitimate pharmacy canada best discount canadian pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:13 ق.ظ

Very well spoken indeed. .
get prescription for viagra get a viagra prescription buying viagra online from canada generic viagra online pharmacy buy viagra alternative buy viagra online uk next day delivery order viagra usa where can i buy viagra without prescription buy viagra cheap online sildenafil online pharmacy
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:38 ب.ظ

Thanks a lot! Good stuff.
wow cialis 20 chinese cialis 50 mg cialis 5 mg buy cialis 5mg prix cialis preise schweiz cialis canadian drugs acheter cialis kamagra cialis online nederland cialis billig cialis herbs
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:04 ق.ظ

Thank you! I value this!
cialis price in bangalore canadian cialis prices on cialis 10 mg buy cialis sample pack cialis rezeptfrei generic cialis cialis 05 how do cialis pills work sialis generic low dose cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:29 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
how to buy viagra cheap buy generic viagra no prescription viagra order uk how can i buy viagra viagra prices uk how to buy generic viagra online where to order viagra online buy viagra at sildenafil citrate no prescription viagra online
یکشنبه 21 مرداد 1397 07:46 ب.ظ

Very good information. Regards!
pastillas cialis y alcoho cialis lowest price cialis efficacit cuanto cuesta cialis yaho cialis ahumada cialis flussig female cialis no prescription we like it cialis price wow look it cialis mexico cialis generico online
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:30 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
viagra or cialis cialis pills opinioni cialis generico cialis cipla best buy cialis super acti 200 cialis coupon india cialis 100mg cost cialis side effects cialis online cialis 5 mg scheda tecnica
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:01 ب.ظ

You reported that adequately.
we like it safe cheap cialis canadian drugs generic cialis tadalafil 20mg cialis from canada viagra cialis levitra buy generic cialis cialis from canada cialis en mexico precio safe dosage for cialis tadalafil tablets
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:09 ق.ظ

Appreciate it, Quite a lot of postings.

buy viagra prescription online sildenafil uk viagra prescription buy viagra in pharmacy where can you buy viagra uk no prescription viagra online buy viagra where buy cheap viagra generic online can you buy viagra at walgreens how to order viagra pills
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:07 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis kaufen bankberweisung cialis e hiv click now cialis from canada achat cialis en itali when will generic cialis be available cialis vs viagra acquisto online cialis generic cialis soft gels how to purchase cialis on line cialis cost
جمعه 17 شهریور 1396 04:21 ب.ظ
Great beat ! I wish to apprentice at the same time
as you amend your website, how can i subscribe for a
weblog web site? The account helped me a acceptable deal.
I were a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:26 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I
suppose its ok to use a few of your ideas!!
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:29 ق.ظ
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different topic but
it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!
جمعه 18 فروردین 1396 04:48 ب.ظ
It's the best time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.
I've learn this put up and if I may just I desire to counsel you few fascinating
things or tips. Maybe you can write subsequent articles
referring to this article. I want to read even more things about it!
جمعه 21 مهر 1391 04:20 ب.ظ
با سلام
مطالب برام خیلی مفید بود ممنونم آقای مسگران.
اگر امکانش هست در مورد چگونگی ذوب و بازیافت دوباره مس از سیم های الکتریکی روکش دار منو راهنمایی بکنید. تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد مسگران
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :