تبلیغات
مهندسی متالورژی - مروری بر خوردگی آلومینیوم
 
مهندسی متالورژی
All the best for you
 
 
پنجشنبه 11 آذر 1389 :: نویسنده : محمد مسگران

خوردگی ( Corrosion )

خوردگی اصطلاحی است که به فساد فلزات از طریق ترکیب فلز با اکسیژن وسایر مواد شیمیایی انجام می شود.

زنگ زدن ( Rusting )

زنگ زدن فقط در مورد اکسید شدن آهن وآلیاژهای آهنی در هوای خشک یا مرطوب به کار می رود که محصول خوردگی از جنس هیدرات فریک یا اکسید فریک است .

اکسید شدن ساده  فلزات سبک

این فلزات شامل فلزات قلیایی و قلیایی خاکی هستند که وقتی اکسید شوند حجم قشر اکسید تشکیل شده متخلخل بوده و مانعی جهت نفوذ اکسیژن به داخل قشر اکسید نیست و اکسید خاصیت چسبندگی به فلز ندارد. به طور خاص سدیم وپتاسیم در حرارت های عادی و متعارفی میل ترکیبی شدیدی با اکسیژن دارند ولی در درجات حرارت خیلی کم اکسید شدن به تاخیر می افتد و اکسید تشکیل شده در این حالت خاصیت چسبندگی دارد.

 آلومینیم و آلیاژهای آن

آلومینیوم ، فلزی نرم و سبک ، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای - خاکستری٬ مات و لایه نازک اکسیداسیون که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم تقریبأ یک سوم فولاد یا مس است . چکش خوار ، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه ، این عنصر غیر مغناطیسی ، بدون جرقه ، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر  است.

  

خواص فیزیکی

حالت ماده

جامد

نقطه ذوب

933.47 K (1220.58 °F)

نقطه جوش

2792 K (4566 °F)

گرمای تبخیر

293.4 kJ/mol

گرمای هم جوشی

10.79 kJ/mol

فشار بخار

2.42 E-06 Pa at __ K

سرعت صوت

5100 m/s at 933 K

خواص اتمی

وزن اتمی

26.981538 amu

شعاع اتمی (calc.)

125 (118) pm

شعاع کووالانسی

118 pm

شعاع وندروالس

اطلاعات موجود نیست

ساختار الکترونی

Ne]3 s2 3p1]

-e بازای هر سطح انرژی

2, 8, 3

درجه اکسیداسیون اکسید

3 (آمفوتریک)

ساختار کریستالی

مکعبی face centered

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آلومینیوم از جمله جدیدترین مصالح ساختمانی است که در آغاز قرن 20 یک فلز نسبتا کمیاب بود و این روزها از متداولترین فلزات است که به صورت آلیاژی و غیر آلیاژی به کار می رود .

 ویژگی های عمومی خوردگی :

آلومینیوم یک فلز پست ( فعال ) است که با محیط اطراف میل ترکیبی شدیدی دارد . یعنی سطح آلومینیوم در معرض هوا به سرعت از یک لایه نازک اکسید آلومینیوم حدود 0.01 میکرومتر پوشیده می شود که فلز را از حمله بعدی خوردگی محافظت می کند . معادله زیر به معادله لگاریتمی معکوس معروف است که در مورد خوردگی و اکسید شدن فلزاتی نظیر آلومینیوم به کار می رود : 

1/y = 1/y0 – k9( Ln[a(t-t0)+1])

 

   y0  : ضخامت قشر اکسید در بدو آزمایش

t0  : زمان آزمایش در بدو شروع

k9  : ثابت                                            

این معادله در مورد اکسید شدن آلومینیوم د ردرجه حرارت معمولی و اکسیژن خشک صادق است . هم چنین د راین فلز و در فلز زیرکونیوم رشد فیلم به روش اکسید شدن آنودیک از این معادله پیروی می کند . وقتی آلومینیوم د رمجاورت اکسیژن خالص و خشک قرار می گیرد بین اکسیژن وآلومینیوم یک نوع پیل الکتریکی موضعی تشکیل می شود که سبب رشد فیلم می شود .

 خوردگی یکنواخت :

خوردگی یکنواخت فلز آلومینیوم در فضای باز معمولا قابل اغماض است . محلول های دارای PH خارج از دامنه اثر ناپذیری در نمودار پتانسیل PH سبب خوردگی مواد ساخته شده از آلومینیوم می شوند. ملاط تازه تهیه شده هم قلیایی است ولذا خورنده آلومینیوم است از این رو برای اجتناب از گسترش مناطق حک شده در سطح فلز باید مراقبت شود که از پخش شدن ملاط جلوگیری شود . سطوح آلومینیومی که در تماس با بتون تازه هستند حتما در آغاز زدوده می شوند ولی به زودی با تشکیل اندود آلومینات کلسیم برروی آن ها از خوردگی بعدی جلوگیری   می شود.

 

تشکیل حفره :

در اتمسفرهای باز آلوده ٬ حفره های کوچکی تشکیل می شوند که با چشم قابل رویت نیستند . روی این حفره ها جرم های کوچک محصولات خوردگی معمولا اکسید آلومینیوم و هیدروکسید آلومینیوم هستند ٬ تشکیل می شوند . حفره های کم عمق معمولا اثر چندانی بر استحکام مکانیکی ساختمان ها ندارند ٬ با این وجود جلای درخشنده فلز به تدریج از بین می رود و به جای آن اندود خاکستری – زنگاری محصولات خوردگی ظاهر می شود. اگر اتمسفر حاوی دوده فراوان باشد دوده توسط محصولات خوردگی جذب و رنگ زنگاری تیره ایجاد می شود .

اگر آلومینیوم به طور دائم در معرض آب قرار گیرد حفره دار شدن آن خیلی جدی خواهد بود . به خصوص اگر آب راکد باشد حضور اکسیژن وکلرید و یا یون های دیگر هالید ها تعیین کننده وجود حمله و شدت حمله خواهد بود . اگر یون های HCO3 و Cu2+وجود داشته باشند خطر حفره دار بودن بیشتر خواهد بود البته مشروط بر این که پتانسیل تشکیل حفره بالا رود . بیرون حفره واکنش کاتدی انجام می گیرد که کنترل کننده سرعت تشکیل حفره است .

 خوردگی دو فلزی :

چون آلومینیوم یک فلز پست است خطر خوردگی دو فلزی در تماس مستقیم آن  با یک فلز نجیب تر مثل فولاد وجود دارد . ولی شرط وقوع حمله ٬ حضور یک الکترولیت در نقطه تماس است . لذا خوردگی دو فلزی در فضای بسته خشک به وجود نمی آید و خطر حمله خوردگی دو فلزی در اتمسفر باز وجود دارد . البته این نوع خوردگی روی سطحی که با دوده آلوده شده باشد هم پیش می آید .

 خوردگی شکافی:

نوعی خوردگی شکافی در آلومینیوم در حضور آب پیش می آید نتیجه این خوردگی شکافی می تواند تشکیل اکسید آلومینیوم باشد که به صورت لکه های آب سبب بی رنگ شدن سطح می شود . زدودن لکه هاب آب دشوارو احتمالا غیر ممکن است .

 خوردگی لایه ای :

خوردگی لایه ای که به خوردگی پوسته شدن هم معروف است بیشتر به موادی که غلتک می خورند یا روزن ران می شوند ازنوع AlCuMg و AlZnMg محدود می شود . مکان حمله د رلایه های موازی نازک در جهت حرکت به جلو بوده است  و سبب می شود که رویه های فلزی که مورد حمله قرار گرفته اند از هم جدا شده و یا تاول هایی بر سطح فلز ایجاد شود . خوردگی لایه ای با  قرار گرفتن فلز در آب راکد و یا اتمسفر در یایی هم به وجود می آید و مقاومت در برابر خوردگی لایه ای هم از روی عملیات پیر سازی تعیین می شود .

یكی دیگر از خواص مشخصه آلیاژهای آلومینیوم مقاومت در مقابل خوردگی است. آلومینیوم خالص وقتی كه در هوا قرار گیرد بلافاصله با یك لایه چسبنده اكسید آلومینیومی پوشیده می‌شود، این لایه پوششی، مانع خوردگی می‌گردد. اگر در اثر سائیدگی این لایه كنده شود بلافاصله دوباره تشكیل می‌گردد. ضخامت این لایه نازك طبیعی در حدود 025/0 میكرون (یك میكرون = یك هزارم میلی‌متر) است، با این وجود بقدری محكم است كه مانع موثری در مقابل اغلب مواد خورنده محسوب می‌گردد.
البته برخی از آلیاژهای خاص آلومینیوم نسبت به دیگران مقاومتر است. برای مثال گروه آلیاژهای Al-mg مخصوصاً در مقابل هوا و آب دریا مقاوم است. از طرف دیگر آلیاژهای آلومینیوم حاوی مس یا روی از نظر مقاومت خوردگی ضعیف‌تر و از نظر استحكام   مكانیكی قویتر می‌باشد.                           
روش های زیر در جلوگیری از خوردگی به کار می رود :

حفاظت کاتد ی:

مصالح آلومینیوم غوطه ور در آب را می توان به روش حفاظت کاتدی در مقابل تشکیل حفره حفظ کرد. برای این کار پتانسیل  الکترودی را تا مقدار زیر پتانسیل تشکیل حفره جسم در محیط مورد نظر پایین می آورند٬ با وجود این گاز هیدروژن می تواند در کاتد تشکیل شود که نتیجه آن بالا رفتن مقدار PH است  . هرگاه PH بسیار بالا رود آلومینیوم احتمالا مورد حمله قرار می گیرد لذا از حفاظت اضافی آن باید اجتناب کرد .

 آندی کردن:

لایه اکسید تشکیل شده در سطح آلومینیوم در معرض هوا از خصلت حفاظتی خوبی برخوردار است اما این لایه اکسید را می توان با برقکافت ضخیم تر کرد . این کار را آندی کردن می گویند و اکسیدی که به این ترتیب تشکیل می شود اندود اکسید آندی نامیده می شود . با آندی کردن فلز مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد ضمن اینکه سطح با قرار گرفتن  در فضای باز ظاهر جدیدی پیدا خواهد کرد . در موقع آندی کردن  آلومینیوم شی فلزی اند پیل الکترولیتی را تشکیل می دهد . اندود اکسید آندی که طی برقکافت ایجاد می شود شامل یک لایه فشرده به صورت سد در نزدیک سطح فلز و لایه دیگری با منافذ ریز بر روی آن است .

 رنگ کاری :

مصالح آلومینیومی را برای فضای باز مثل ساختمان ها نیاز به رنگ مقاوم به خوردگی ندارند . خوردگی اتمسفری ان قدر شدید نیست که بر مقاومت ساختمان اثر گذارد . در هر حال رنگ کردن آلومینیوم بیشتر به منظور زیبا سازی انجام  می شود.

اگر مقاومت طبیعی آلومینیوم برای بعضی از محیط‌ها كافی نباشد در آن صورت روش هایی وجود دارد كه بتوان مقاومت آن را افزایش داد. برخی از این روشها عبارتند از: پوشش دادن با آلومینیم ٬ آندایزه کردن یا آبکاری ٬ پوشش سخت دادن ومحافظت کاتدی .  

پوشش آلومینیومی دادن Alcladding:

بطور كلی آلیاژهای آلومینیوم با استحكام زیاد از نظر خوردگی كم مقاومترین آنها محسوب می‌گردند. این مطلب بخصوص در مورد آلیاژهای حاوی درصدهای زیاد مس یا روی صادق است. از طرف دیگر مقاومت به خوردگی آلومینیوم خالص بسیار زیاد است. پوشش آلومینیومی دادن یكی از روش های افزایش مقاومت خوردگی به یك آلیاژ با استحكام زیاد است. در این فرآیند یك لایه آلومینیوم خالص به سطح آلیاژ مورد نظر متصل شده و در نتیجه در مجموعه خواص مورد نظر حاصل می‌شود. این روش مخصوصاً در محصولات ورقه‌ای مناسب است.

آندایزه كردن (آبكاری) Anodizing:

در این روش از مقاومت زیاد در مقابل خوردگی لایه پوششی كه بلافاصله بر روی سطح آلومینیوم تازه بریده شده تشكیل می‌گردد استفاده می‌شود. همانگونه كه قبلاً ذكر گردید این لایه عامل مقاومت به خوردگی طبیعی این فلز است. آندایزه كردن در واقع یك نوع ضخیم كردن لایه اكسیدی به ضخامت تا چندین هزار برابر ضخامت لایه اكسید طبیعی است. نتیجه عمل، لایه‌ای است سخت با ضخامت حدود 5/25 میكرون بر تمام سطح آلومینیوم كه علاوه بر مقاومت به خوردگی در مقابل سایش نیز استحكام كافی دارد. آندایزه كردن یك روش الكتریكی است كه انواع مختلف آن اساساً از نظر محلولی كه فلز در آن مورد عمل قرار می‌گیرد و ضخامت لایه اكسیدی حاصل، فرق می‌نماید. از این طریق پوشش دادن علاوه بر حفاظت سطحی گاهی به منظور تزئینی نیز استفاده می‌گردد اگر فلز آندایزه شده را با انواع رنگهای مختلف پوشش دهند رنگ حاصل تقریباً بصورت قسمتی از اكسید سطحی بدست می‌آید.

 تاول زدن سطح قطعات آلومینیمی در هنگام عملیات حرارتی :

عواقب نفوذ هیدروژن بداخل مذاب از طریق واکنش سطحی مذاب با بخار آب در ریخته گری کاملا مشخص است. یک چنین واکنشی ممکن است در خلال عملیات حرارتی انحلال نیز با آلومینیوم جامد انجام گیرد که منجر به جذب اتم های هیدروژن شود. این اتم ها می توانند در حفره های داخلی با هم ترکیب شده و تشکیل مجموعه های گاز ملکولی دهند. در اثر حرارت دادن ماده فشار گازی موضعی ایجاد می شود و با توجه به اینکه در این دماهای بالا فلز دارای پلاستیسیته نسبتا زیادی است این امر منجر به تشکیل تاولهای غیر قابل جبران سطحی می گردد.  
تاولهای ایجاد شده بر سطح قطعات آلیاژ آلومینیومی عملیات حرارتی شده در محیط مرطوب حفره های داخلی که این تاولها در آنجا ایجاد می شوند از تخلخل های اولیه شمش که از بین نرفته اند ترکیبات بین فلزی که در خلال تغییر شکل ترک خورده اند و احتمالا خوشه های مکانهای خالی اتمی در شبکه که ممکن است در اثر حل شدن رسوبات یا ترکیبات حاصل شده باشند ناشی می شوند. در این گونه موارد وجود تاولی که باعث خرابی ظاهر سطحی قطعه می گردد ممکن است تاثیر برروی خواص مکانیکی قطعات بگذارد. در هر حال بیش از حد گرم کردن قطعه منجر به تاول زدن می گردد زیرا هیدروژن به آسانی می تواند توسط مناطق ذوب شده جذب گردد که در این صورت مساله جدی تر می شود و باعث مردود شدن قطعه کار   می گردد.
از آنجائی که حذف کامل حفره های داخلی در محصولات کار شده مشکل است ٬ لازم است مقدار بخار آب موجود در محیط کوره را به حداقل رسانید.اگر این امر امکان پذیر نباشد در آن صورت ورود یک نمک فلورایدی بداخل کوره در خلال عملیات حرارتی قطعات حساس می تواند از طریق کاهش واکنش سطحی قطعه با بخار آب مفید واقع شود.

منابع :

1) مبانی تکنولوژی خوردگی / اینار ماتسون / ترجمه عسگر هورفر  

2) خوردگی فلزات و جلوگیری از آن / مهندس محمد تقی علیزاده طوسی

3) اینترنت

تهیه کننده: مریم کرمی

دانشجوی مهندسی متالورژی دانشگاه شهید رجایی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 16 آذر 1397 02:21 ق.ظ

You stated it terrifically!
deutschland cialis online we use it 50 mg cialis dose generic cialis levitra buying cialis overnight cialis kaufen dose size of cialis trusted tabled cialis softabs buy generic cialis cuanto cuesta cialis yaho order generic cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:58 ق.ظ

Excellent advice. Regards!
cialis generisches kanada cialis flussig cialis qualitat cialis y deporte cialis cipla best buy il cialis quanto costa cialis generico lilly warnings for cialis prezzo di cialis in bulgaria acheter du cialis a geneve
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:17 ب.ظ

Regards, Plenty of forum posts!

cialis 20 mg effectiveness cialis sicuro in linea buy brand cialis cheap 200 cialis coupon we use it cialis online store cialis cipla best buy dosagem ideal cialis get cheap cialis safe dosage for cialis prezzo cialis a buon mercato
سه شنبه 13 آذر 1397 01:50 ب.ظ

Amazing loads of awesome knowledge.
comprar cialis navarr brand cialis nl cialis 5 mg effetti collateral cialis 20 mg enter site natural cialis comprar cialis navarr acheter cialis kamagra cialis generico lilly what is cialis cuanto cuesta cialis yaho
دوشنبه 12 آذر 1397 01:21 ب.ظ

Cheers, Numerous facts.

cialis tablets cialis 5 mg para diabeticos cialis kaufen prezzo cialis a buon mercato click here to buy cialis we like it cialis price wow cialis 20 chinese cialis 50 mg cialis preise schweiz generic cialis levitra
یکشنبه 11 آذر 1397 01:06 ب.ظ

Info certainly regarded.!
acquistare cialis internet look here cialis order on line brand cialis generic cialis 20mg preis cf pastillas cialis y alcoho bulk cialis cialis coupon cialis super kamagra generic cialis cialis daily reviews
یکشنبه 11 آذر 1397 01:54 ق.ظ

Cheers. Great stuff.
cialis name brand cheap cialis professional yohimbe cialis generic import cialis buy cialis online legal cialis 5 effetti collaterali buy original cialis cialis dosage recommendations cialis 30 day sample cialis generique
شنبه 10 آذر 1397 01:08 ب.ظ

You made the point!
where do you buy cialis interactions for cialis cialis online cialis for daily use dose size of cialis sublingual cialis online cialis usa cost achat cialis en europe cialis generico online cialis italia gratis
شنبه 10 آذر 1397 01:26 ق.ظ

Amazing quite a lot of excellent data!
cialis tadalafil online cialis purchasing cialis generika in deutschland kaufen bulk cialis cialis billig we like it cialis price tadalafil 20 mg safe dosage for cialis i recommend cialis generico buy cialis online cheapest
جمعه 9 آذر 1397 02:07 ب.ظ

You revealed that adequately.
cialis side effects dangers cialis pills price each cialis coupon tadalafil 5mg cialis australia org cialis 10 doctissimo buy cialis cheap 10 mg cialis authentique suisse we like it cialis price precios cialis peru
جمعه 9 آذر 1397 02:21 ق.ظ

You mentioned it perfectly.
preis cialis 20mg schweiz generic low dose cialis online cialis side effects for cialis cialis online nederland cialis rckenschmerzen cialis in sconto cialis kamagra levitra pastillas cialis y alcoho only best offers 100mg cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:00 ب.ظ

This is nicely said! .
calis pastillas cialis y alcoho cialis y deporte generic cialis tadalafil il cialis quanto costa wow look it cialis mexico cialis kamagra levitra cialis billig no prescription cialis cheap generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:49 ق.ظ

This is nicely put! .
200 cialis coupon cialis kamagra levitra cialis dosage amounts opinioni cialis generico il cialis quanto costa walgreens price for cialis safe site to buy cialis online prices on cialis 10 mg cialis cost cialis 5 effetti collaterali
پنجشنبه 24 آبان 1397 07:42 ب.ظ
You can definitely see your enthusiasm in the article you write.
The arena hopes for more passionate writers like you who are not
afraid to mention how they believe. All the time follow your
heart.
چهارشنبه 16 آبان 1397 04:16 ق.ظ
Its not my first time to pay a quick visit this website,
i am visiting this website dailly and get nice information from here
everyday.
چهارشنبه 25 مهر 1397 12:23 ق.ظ
In fact no matter if someone doesn't be aware of afterward its up to other viewers that they will help,
so here it takes place.
شنبه 14 مهر 1397 01:40 ب.ظ
I do not know if it's just me or if everybody else encountering issues with
your website. It appears as if some of the text in your posts are running off the
screen. Can someone else please comment and let me know if this
is happening to them as well? This might be a issue with
my browser because I've had this happen before. Thank you
سه شنبه 10 مهر 1397 07:47 ق.ظ

Helpful stuff. Many thanks.
cialis 10 doctissimo rx cialis para comprar prescription doctor cialis generic cialis levitra cialis side effects cialis price thailand cialis 100mg suppliers how do cialis pills work generic cialis tadalafil cialis dosage
شنبه 7 مهر 1397 02:08 ق.ظ

Fine postings. Kudos.
comprar cialis navarr generic cialis 20mg tablets viagra vs cialis vs levitra cialis online holland cialis 5 mg non 5 mg cialis generici sublingual cialis online cialis name brand cheap cialis pills cialis dosage amounts
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:58 ب.ظ

Regards. An abundance of information.

cialis wir preise look here cialis order on line viagra vs cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis vs viagra cialis generico postepay walgreens price for cialis where do you buy cialis cialis daily cost of cialis per pill
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:40 ق.ظ

You suggested this terrifically!
generic cialis soft gels generic for cialis tarif cialis france india cialis 100mg cost achat cialis en itali cialis e hiv cialis reviews precios de cialis generico where do you buy cialis acquistare cialis internet
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:23 ب.ظ

Thanks a lot, A good amount of write ups!

canadianpharmacyusa24h most reliable canadian online pharmacies canada online pharmacies for men canadian prescriptions online online pharmacies india online pharmacies in usa canada online pharmacies reviews online pharmacies in usa drugstore online canada canadian pharmacy no prescription
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:02 ق.ظ

Appreciate it. Loads of advice!

buy real viagra cheap order viagra without prescription buy viagra cheapest buy viagra online no prescription uk how do i order viagra uk viagra prices can u buy viagra online buy cheap viagra buy generic viagra without prescription can i buy viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:01 ق.ظ

Fantastic advice. Kudos!
cialis 20 mg acheter du cialis a geneve cialis vs viagra cialis generique 5 mg generic low dose cialis best generic drugs cialis preis cialis 20mg schweiz if a woman takes a mans cialis cialis daily new zealand tadalafil
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:37 ب.ظ

Awesome advice. Thanks.
online prescriptions cialis cialis 20 mg cialis online nederland cost of cialis cvs cialis 05 acquisto online cialis trusted tabled cialis softabs we choice cialis uk cuanto cuesta cialis yaho cialis 100mg suppliers
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:49 ق.ظ

Cheers! Valuable stuff!
buy viagra legally how to buy cheap viagra buy generic viagra online usa buy viagra online without buy pfizer viagra online cheap online viagra uk how do i buy viagra online buy viagra were to buy viagra where can i purchase viagra
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:56 ق.ظ

You actually suggested that perfectly.
cialis per paypa cost of cialis cvs generic cialis at walmart cialis tablets cialis mit grapefruitsaft legalidad de comprar cialis compare prices cialis uk wow cialis 20 acheter cialis meilleur pri canada discount drugs cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:14 ق.ظ

You made your point pretty nicely!.
generic cialis 20mg tablets cialis 10mg prix pharmaci non 5 mg cialis generici cialis cost brand cialis nl walgreens price for cialis cialis for bph bulk cialis safe dosage for cialis buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:08 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis kamagra levitra order generic cialis online cialis cipla best buy what is cialis prezzo cialis a buon mercato generic cialis 20mg tablets estudios de cialis genricos tadalafil 10 mg cialis soft tabs for sale safe site to buy cialis online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:01 ق.ظ

Regards. I value this!
sildenafil sildenafil buy viagra online online can i buy viagra at walmart online order for viagra viagra online pharmacy viagra buy viagra buy pharmacy online where can i get viagra prescription cheapest generic viagra uk buy super viagra uk viagra prices
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد مسگران
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :