تبلیغات
مهندسی متالورژی - اثرات زیست محیطی استخراج آلومینیوم
 
مهندسی متالورژی
All the best for you
 
 
یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : محمد مسگران

اثرات زیست محیطی استخراج آلومینیوم

 

فرآیندهای استخراج مقدار زیادی انرژی مصرف می کنند که اغلب از احتراق سوخت های فسیلی تامین می گردد. این سوخت ها تجدید ناپذیر بوده و محدودیت های تولید و مصرف آن در فرآیندهای مورد نظر ، ضرورت های حیاتی و گریز ناپذیر ، بهینه کردن مصرف آن را ایجاد می کند. ازسوی دیگر مشکلات ناشی از آلوده سازی محیط ، رعایت مسائل زیست محیطی و شرایط و تعهدات بین المللی لازم می باشد. مصرف بی رویه سوخت های فسیلی و عدم رعایت استانداردهای جهانی می تواند عرصه زندگی را برای انسان این عصر هرچه بیشتر تنگ نماید. به همین منظور در این مقاله ابتدا فرآیند استخراج آلومینیوم به اختصار بیان شده و بعد الودگی و مسائل زیست محیطی مرتبط با این فرآیند مورد بحث قرار می گیرد.

 


آلومینیوم یکی از فلزات پر مصرف و استراتژیک می باشد. این فلز پس از آهن با تولیدی در حدود 17 ملیون تن در سال بالاترین تولید جهانی فلزات را دارد. روش های تولید آلومینیوم را می توان در پنج روش مختلف گنجاند و بررسی کرد. ولی در حال حاضر آلومینیوم از الکترولیز ملح مذاب اکسید آن ( آلومین ) بدست می آید. با وجود آنکه آلومینیوم سومین عنصر فراوان پوسته زمین ( پس از اکسیژن و سیلیسیوم) است و مقدار آن در پوسته زمین 8.8% است. ولی تنها منبع اقتصادی برای تولید اکسید آلومینیوم (Al2O3) ، سنگ معدنی به نام بوکسیت می باشد. بوکسیت یک کانی نبوده و مینرال های آن بوهمیت و ژیپست است. بوکسیت از نظر عیار 50 تا 60 درصد آلومینا(Al2O3)  داردو مهمترین ناخالصی های آن Fe2O3, SiO2, Tio2  می باشند.

 

مراحل تولید آلومینیوم در روش الکتریکی عبارت اند از:

 

1- استخراج و آماده سازی بوکسیت :

 

 این مرحله مثل سایر فلزات ، شامل خرد کردن ، آسیاب کردن و... است.

 

2- تولید Al2O3 خالص:

 

که شامل مراحل زیر است: لیچینگ گرم ، جدا کردن رسوب ها از محلول ، رسوب دادن Al(OH)3 از محلول و تکلیس Al(OH)3 و تولید پودر Al2O3

 

لیچینگ گرم: بوکسیت نرم شده وارد سود غلیظ می شود و در دمای بین 180 تا 220 و فشار بین 4 تا 25 اتمسفر آلومینات سدیم تولید می شود( NaAlO2 )

 

جدا کردن رسوب ها از محلول : به روش Settling( ته نشین شدن به علت آرام بودن سیال) عمده رسوب های ته نشین شده ، جدا می گردند . سپس محلول با آب داغ شسته شده ، با افزودن نشاسته به آن فیلتر می شود. به رسوبات باقیمانده گل سرخ Red Mud گفته می شود.

 

رسوب دادن Al(OH)3  از محلول: که شامل سرد کردن محلول باقیمانده تا دمای 35، افزودن آب به محلول ، اضافه کردن پودر Al2O3  به عنوان جوانه زا، دادن زمان کافی

 

تکلیس Al(OH)3 و تولید پودر (Al2O3) : خلوص پودر نهایی 99 تا 99.5 درصد است.

 

3- استخراج الکتریکی آلومینیوم:

 

برای این منظور از روش الکترولیز موسوم به Hall- Heroult استفاده می شود. شکل زیر اجزای این دستگاه الکترولیز را نشان می دهد:

 

 

الکترولیت نمک مذاب شامل    AlF3, NaF,Al2O3است. اگر آلومینیوم تولیدی ته نشین نمی شد. مقاومت الکترولیت را بالا می برد و مهمتر اینکه دوباره اکسید می شد و تلفات افزایش می یافت. سیستم طوری تنظیم می گرددکه به طور مداوم Al2O3  وارد محلول  شود و درصد آن در محلول ثابت بماند. آند گرافیتی در اثر واکنش با اکسیژن اطرافش و Al2O3   موجود در محلول ، مصرف می گردد و باید جایگزین شود. فرآیند الکترولیز مداوم است و در نتیجه شارژ مواد اولیه نیز باید مداوم باشد. به طوری که همیشه یک لایه Al2O3   روی الکترولیت موجود باشد. خروج آلومینیوم بوسیله پمپ خلا صورت می گیرد.

 

اثرات زیست محیطی:

 

1- استخراج و آماده سازی بوکسیت :

 

مرحله اول عملیات اکتشاف است که ارتباط نزدیکی بین حوزه های آب زیر زمینی ، ذخایر خاکی با مراحل مختلف معدن کاری وجود دارد. عملیات اکتشاف شامل بررسی های هیدرولیکی و عملیات اکتشافی است. که به اختصار آلودگی های زیستمحیطی در این مرحله عبارت اند از:

 

- تست های ردیاب :    از خطرات این روش وارد شدن مواد ردیاب و رادیواکتیو در منطقه است
 
- تست های پمپاژ بلند مدت:     در این روش پایین بودن سطح آب های زیرزمینی در مجاورت یک چاه باعث خسارت موقتی به چاه کناری می شود.

 

–   تست های تزریق:     تغییر موقتی رژیم آب های زیرزمینی و مشکل همساز بودن آب تزریقی با محیط زیست منطقه از تأثیرات این روش است.

 

چاه های عمودی و تو نل ها    : این روش باعث زهکشی و رسوخ آب به لایه های داخلی می شود .

 

 –  عملیات تخلیه:     از تأثیرات این روش می توان به مشکلات ناشی از پسماند فلاشینگ و ذخیره سازی مواد حفاری در چال های آزمایشی و تونل ها، فرسایش مواد توسط باد، رسوب و نشست مواد به داخل منابع آب که باعث آلودگی آب می شود، اشاره کرد .

 

 - حفاری  :      از تأثیرات این روش می توان به مشکلات صوتی ناشی از حفاری به صورت اختلال در زندگی انسانی و حیوانی ، ایجاد آلودگی در آب های زیرزمینی در صورت حفر چاه نزدیک محل حفاری، بالا آمدن سطح نمک در خاک ، کاهش کیفیت منابع بکر،

 

- کاواک های آزمایشی:     از تأثیرات این روش می توان اثرات ناشی از برداشت خاک و آسیب به پوشش گیاهی منطقه را ذکر کرد. 

 

مرحله بعد استخراج سنگ معدن است که تاثیرات محیطی زیادی دارد . اما در کل ، ضربه اصلی در از بین بردن پوشش های گیاهی وارد می شود. روبرداری بی رویه یا مدریت غلط منجر به کم شدن زیستگاه های حیوانات و گیاهان می گرددو توسعه جنگل ها و زراعت و .. را مشکل می سازد. همچنین استخراج معدن روی آب های محلی و هوا تاثیر می گذارد. به طور مثال ، با برداشتن لایه های روی زمین ، آب های سطحی می توانند آلوده ، اسیدی و گل آلود شوند. فرسایش در ناحیه معدن به سرعت صورت می گیرد. اگر خاک پوشش و محافظ نداشته باشد فرسایش خاک زیاد شده ، شرایط آب و هوایی تغییر کرده ، گرد و غبار در هوا زیاد شده و نیاز به تصویه آب بوجود می آید. معدن روباز مناظر بدی از لحاظ بصری ایجاد میکنند. همچنین می توان سر و صدای ماشین ها و صدای انفجار که موجب آلودگی شدید صوتی می شود را به مجموعه عوامل فوق اضافه کرد.

 

2- تولید Al2O3 خالص:

 

در تهیه و پالایش سنگ معدن مقدار آلودگی ایجاد شده بستگی به روش بکار برده شده ، میزان خلوص و کیفیت سنگ معدن دارد. خطر اصلی در این مرحله باقی مانده بوکسیت ، یعنی گل سرخ است، که دارای خاصیت قلیایی بوده و از کارخانه آلومینیوم سازی خارج می شود. این ماده روی زمین رها شده و یا در دریا ریخته می شود و یا در جاهای خاصی پلمپ می شود. این گلاب و خروجی دارای تاثیرات زیر است:

 

- نشت قلیا به درون آب های زیرزمینی که ممکن است این آب وارد چرخه صنعت ،خانگی و یا کشاورزی شود.

 

- کاهش زمین های مناسب برای کشاورزی

 

- آلودگی مناطق خشک و ایجاد مناظر زشت

 

نوع دیگری از آلودگی ها که در حین خرد کردن ، تکلیس و انبار داری بوجود می آید ، آلودگی هوا ( غبار و گازهای سمی) است. این آلودگی ها شامل بوکسیت ، آهک ، ذرات آلومینیوم ، SO2 ، NO2 ، ذرات بوکسیت کم عیار و ذرات معلق پنتا اکسید وانادیم است. مقدار SO2بستگی به نوع سوخت مصرف شده و همچنین نوع دستگاه های مصرف کننده و سرویس بودن آنها دارد. گازهای تولید شده جمع آوری نمی شوند و موجب تاثیرات محیطی ، اثر گلخانه ای و بوجود آمدن باران اسیدی خواهند شد. در فرآیندهای هیدرومتالوژی به طور حتم مایعات دور ریز و مواد جامد ناخواسته داریم که قبل از هر اقدامی باید این مواد تحت پروسه های بازیابی و تصفیه قرار گیرند. محلول های آبی دور ریز ممکن است شامل فلزات سنگین باشند هرچند ممکن است قیمت این اجزا در محلول های دور ریز کم بوده باشد اما این عناصر می توانند در زنجیره غذایی حیوانات وارد شده و با مصرف اغذیه آلوده ؛ به سلامت اندام های بدن آسیب رسانند.

 

محیط کاری نیز می تواند برای کارگران بشدت خطرناک باشد. زمانی که کارگران با مواد خورنده چون اسید و سود سروکار دارندو دوروبر آنها آلودگی شدید صوتی به همراه ذرات غبار و مواد سمی وجود دارد.

 

 3- استخراج الکتریکی آلومینیوم:

 

مهمترین مشکل زیست محیطی در این بخش نشر و پخش فلورید است. که تاثیرات مخربی روی سلامتی افرادی که مشغول به کار هستند دارد( منجر به مسمومیت فلوریدی و اختلالات استخوانی می شود) بخارات و ذرات فلورین از مذاب کریولیت نشت می کنند این بخارات در گاز خروجی از آند هم یافت می شوند. همچنین بخارات SO2 ( اگر اند شامل ترکیبات گوگرد باشد) و بخارات قطران نیز از آند متصاعد می شود. این بخارات در حین پخت آند نیز ظاهر می گردد. خارج شدن ذرات غبار و دی اکسید نیتروژن را نیز می توان به قسمت های قبل اضافه کرد.

 

مشکلات دیگر این قسمت عبارت اند از : آلودگی آب ، زباله ها ، سر وصدا ، گرما

 

آلودگی آب زمانی است که سیستم تمیزکاری آبی( پاشش آب) برای تمیز کردن بخارات سلول ها بکار رود. این آب شامل فلورید و ذرات معلق جامد مثل آلومینا و کربن است که نیاز به تصفیه قبل از تخلیه دارد . مشکل دیگر زباله های جامد است که شامل محفظه های از بین رفته می باشد( سلول ها هر 4-5 سال نیاز به تعویض دارند.) که قبل از قرار دهی آنها در هوای آزاد و یا انبار باید از مواد سمی و فلوئور دار تصفیه گردند. همچنین داخل کوره ذوب پسماندهایی تولید می شود که می تواند تولید ذرات ناپایدار یا گازهایی مثل آمونیاک کند. سروصدا و گرما در قسمت کوره شرایط سختی را بوجود می آورد که روی سلامتی کارگران تاثیر می گذارد.

 

آلودگی غیر مستقیم دیگر مصرف بسیار بالای الکتریسیته است . که باید کارخانه در نزدیکی نیروگاه تاسیس شود. که تاسیس نیروگاه های سوخت فسیلی نیز آلودگی های مختص به خود را دارد.

 

 منابع:

 

- کتاب مواد، انتشارات ارکان اصفهان، چاپ سوم زمستان 81

 

- فناوری میکروبی در متالورژی . نویسندگان  : دکتر رامز وقار، دکتر منوچهر اولیا زاده و دکتر محمد رضا وقار. ناشر دانشگاه صنایع و معادن ایران

 

- http://www.chemguide.co.uk

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 17 مرداد 1396 08:23 ق.ظ
This is a topic which is close to my heart...
Thank you! Exactly where are your contact details though?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:02 ق.ظ
Nice respond in return of this issue with genuine arguments
and explaining everything regarding that.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:13 ق.ظ
great put up, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do
not understand this. You should proceed your writing.
I am confident, you've a huge readers' base already!
جمعه 13 مرداد 1396 04:29 ب.ظ
I'm not sure where you are getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for wonderful info I was looking for this info for my
mission.
جمعه 6 مرداد 1396 10:41 ب.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this.
And he actually bought me dinner simply because I discovered
it for him... lol. So allow me to reword this....
Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your blog.
جمعه 6 مرداد 1396 09:28 ب.ظ
Hi, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
It was funny. Keep on posting!
یکشنبه 4 تیر 1396 10:54 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که
صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا
کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه
فقط برای while. من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.

اگر شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا
بود تحت تاثیر قرار داد.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:38 ق.ظ
Hi there to all, how is all, I think every one is getting
more from this web page, and your views are nice for new users.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 07:01 ق.ظ
Have you ever considered writing an e-book or guest authoring
on other websites? I have a blog centered on the same information you discuss
and would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
If you're even remotely interested, feel free to send me an e
mail.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:09 ب.ظ
I do agree with all the ideas you have introduced for your post.
They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for
novices. May you please prolong them a little from subsequent time?
Thanks for the post.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:41 ق.ظ
I am extremely inspired together with your writing skills
and also with the format for your blog. Is that this a paid theme or did you customize it your self?
Either way keep up the excellent high quality writing, it is uncommon to peer a nice
weblog like this one today..
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:40 ق.ظ
Good answer back in return of this question with solid arguments and explaining all on the topic of
that.
شنبه 19 فروردین 1396 06:32 ب.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little homework on this.
And he actually bought me lunch because I discovered it for
him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your website.
شنبه 19 فروردین 1396 03:21 ب.ظ
Usually I do not learn post on blogs, but I wish
to say that this write-up very forced me to try and do so!
Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.
جمعه 18 فروردین 1396 04:07 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I should check things
out. I like what I see so i am just following you. Look
forward to looking into your web page repeatedly.
جمعه 18 فروردین 1396 03:25 ب.ظ
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various
websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard fantastic things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into it?

Any help would be really appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد مسگران
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :